Juhász Anna Irodalmi Szalon #161.
Az Irodalmi Szalon októberi, SIROKKÓ-estjén fókuszban a színjátszás, színház, irodalom, dráma, tragédia vagy komédia – színpad, zene, vagy a dolgozószoba csendje: összefüggő, összekapcsolódó dolgok, s október 15-i estünk vendégei olyan alkotók, akiknek életében költészet és színjátszás, zene, színpad és irodalom szorosan összekapcsolódnak.
Szentpéteri Csilla zongoraművész, zeneszerző, egész életét átszövi a zene már kiskorától – hatévesen kezdett zongorázni. A makói Bartók Béla zenetagozatos Általános Iskola után a szegedi Liszt Ferenc Konzervatóriumban folytatta a tanulást. Diplomáját a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián szerezte Nádor György növendékeként. Hazánk egyik legsikeresebb előadója, de fellépett New Yorkban, Washingtonban, Rómában, Barcelonában, Madridban, Bécsben, Berlinben, Münchenben, Helsinkiben, Londonban, Regensburgban is. Tanított a budapesti Zeneakadémián, részt vett Cziffra György, Frankl Péter, Sergio Perticaroli és Ungár Tamás mesterkurzusain. Sokszínű zenei világáról, képhez és vershez való kapcsolódásáról és a természet adta inspirációkról is mesél a Szalonban. Mottója: ….. a zenét nem érteni, hanem élvezni, érezni kell!…..
Lukács Sándor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, költő, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.1972-ben végezte el a Színház- és Filmművészeti Főiskolát, akkortól a Vígszínház tagja, 1981-ben szerepelt Szabó István Oscar-díjas Mephistójában.
„Úgy tartja, három szerelme van, a felesége, a színészet és a költészet. Ez utóbbiról úgy tartja, az írás kegyelmi állapot.” A színművésznek az írás, a költészet ugyanolyan fontos, természetes terep, mint a színpad, s rendszeresen jelenik meg verseskötete. – Első verse 1956-ban, kilenc éves korában született, Zászló címmel, míg első kötetét 1985-ben a Magvető Kiadó jelentette meg, legutóbbi pedig épp a napokban látott napvilágot.
Keresztes Ildikó Máté Péter-díjas énekesnő, színésznő, előadóművész, a Soproni Petőfi Színház örökös tagja, hazánk egyik legsikeresebb, leghitelesebb előadója. A Marosvásárhelyen született énekesnő a ’80-as évek elején költözött édesanyjával Magyarországra, 1999-ben debütált mint szólóénekesnő első nagylemezével, mely a Nem tudod elvenni a kedvem címet viselte. Otthona a színház is – első színházi szerepét 1988-ban, A költő visszatér c. rockoperában kapta. 2014. őszén megjelent önéletrajzi könyve is Keresztes Ildikó – A sokoldalú díva őszinte vallomása címmel, 2016. őszén pedig hatodik, Most c. nagylemeze. Az énekesnő idén ünnepli kerek születésnapját – 60 éves lett! Életének fordulópontjairól, kiemelkedő pillanatokról és nehézségekről és persze kedvenc verseről is mesél majd a Szalon közönségének.
Tartsatok velünk az Irodalmi Szalon októberi estjén, a Hegyvidéki Kulturális Szalonban!
Háziasszony, szerkesztő: Juhász Anna irodalmár
Irodalmi Szalon – Az irodalmi hagyomány jegyében létrejött közösség célja a kezdetektől, 2010-től a kortárs és hagyományos, klasszikus irodalom szerelmeseinek felolvasószínházzal, beszélgetéssel, zenével – közösségben létezni. A havonta megrendezendő összejövetelek Juhász Anna irodalmár, kulturális menedzser ötlete alapján és házigazdaságával valósulnak meg immár 14 éve.
Az Irodalmi Szalon 2024-es évada a Szerencsejáték Zrt. támogatásával valósul meg.